Program wyborczy

Główne cele strategii rozwoju Politechniki Śląskiej

  1. Prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz wdrażanie innowacji - kreowanie postępu technicznego i rozwoju gospodarczego.
  2. Wspieranie indywidualnego rozwoju naukowego oraz zawodowego pracowników i doktorantów w duchu wolności badań i światopoglądu.
  3. Wzrost umiędzynarodowienia nauki i kształcenia we współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi i podmiotami gospodarczymi.
  4. Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia na studiach oraz w szkole doktorskiej opartego na badaniach naukowych i innowacjach, przy współpracy z najlepszymi jednostkami naukowymi, edukacyjnymi oraz partnerami przemysłowymi.
  5. Zwiększenie rozpoznawalności i pozycji Politechniki Śląskiej, budowanie prestiżu Uczelni oraz wzrost pozycji w renomowanych rankingach międzynarodowych.

Zadania do zrealizowania w Uczelni

  1. Doskonalenie struktury organizacyjnej pod względem zapewnienia rozwoju i współpracy zespołów badawczych z różnych jednostek organizacyjnych.
  2. Usprawnienie obsługi administracyjnej i finansowej w obszarze badań i kształcenia.
  3. Doskonalenie systemu awansowania, programów projakościowych i polityki płacowej dla pracowników Uczelni.
  4. Uelastycznienie systemu kształcenia, zapewniającego możliwość zindywidualizowanego kształcenia w kierunkach priorytetowych dla gospodarki i nauki.
  5. Rozwój badań naukowych w priorytetowych obszarach badawczych dla gospodarki i nauki.
  6. Optymalne wykorzystanie oraz rozwój infrastruktury dydaktycznej i badawczej.
  7. Zwiększenie współpracy międzynarodowej w zakresie badań naukowych i kształcenia.
  8. Efektywna realizacja programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.
  9. Wdrożenie strategii promocji oferty kształcenia i wyników badań naukowych.
  10. Rozwój systemów informatycznych wspomagających procesy zarządcze i monitorowanie wszystkich osiągnięć członków wspólnoty oraz zdalne kształcenie.

Realizacja celów ogólnych zostanie osiągnięta poprzez realizację celów szczegółowych z zastosowaniem działań opisanych w dalszej części programu. Są one efektem wniosków z przeprowadzonych audytów i analiz z udziałem ekspertów zagranicznych oraz konsultacji z członkami wspólnoty, w szczególności w odniesieniu do wybranych Priorytetowych Obszarów Badawczych i działań wprowadzonych w trakcie dotychczasowej kadencji.